gallery/bud1
gallery/bud2
gallery/bud3
gallery/bud4
gallery/budapest
Macaristan

Kaplıcalar, göller, Tuna Nehri, Dünya Mirası alanlar ve başkent Budapeşte...Coğrafik olarak küçük ama sahip olduğu kültürel, tarihi ve tabii değerler ile oldukça büyük bir ülkeyi ziyaret etmek, herkesin istekleri arasında bulunacaktır. Tuna Nehri'nin her iki yakası üzerinde kurulu olan Budapeşte, Avrupa'nın en güzel başkentlerinden birini temsil eder. Budapeşte'yi önemli bir turizm noktası haline getirmiştir. Nehrin sol yakasını oluşturan Buda, suyla bütünleşen tepeler üzerine kurulmuştur. Tuna'nın sağ yakası Pest, düz bir alan üzerinde yayılan yerleşim alanlarından oluşur.
Budapeşte gece hayatı aynı Prag gibi hareketli, ucuz ve adından söz ettirecek kadar güzeldi. Özellikle Viyana’dan sonra aynı Prag’taki havayı yakalayarak, sabahlara kadar şehri keşfetmeye devam ediyorduk. Budapeşte gece hayatının gidebileceğiniz şehirler arasındaki avantajı, size hem ucuz uçak bileti sunması hemde ucuz konaklama ve yaşam sunan, tarihi ile de sizi asla pişman etmeyen şehirdir.

Budapeşte’deki 118 kuyu ve sondajın içine günlük 15 milyon galonun üzerinde su kaynayarak akıyor. Spa şehri, hamamları köpüklü Gellert Banyosu’ndan 1913 barok Szechenyi Spa ve Rudas Spa ve orijinal Osmanlı mimarisiyle dramatik bir 16. yüzyıl Türk havuzuna kadar şaşırtıcı bir dizi sunuyor. “Tuna Kıraliçesi” ayrıca tarih, kültür ve doğal güzelliklerle dolu. Fotoğraf makinenizi Aquincum Müzesi’ndeki Roma kalıntıları, Kahramanlar Meydanı ve Heykel Parkı ve 300 fitlik kubbeli Aziz Stephen Bazilikası için hazırlayın.

Szentendre
Budapeşte'ye gelen turların nerdeyse tamamının uğrak noktalarından birisi olan Szentendre, Budapeşte'nin yaklaşık 20 km kuzeyinde yer alan bir kasaba. Tuna Nehri'nin bir parçası üzerinde yer alan Szentendre, Osmanlılardan kaçan Sırpların yerleştiği bir yer olarak biliniyor. Ortodoks kültürünü ve izlerini kiliselerde görmek mümkün. Zamanla büyükşehirden kaçarak sakinlik arayan sanatçılar kasabanın gelişmesinde önemli rol oynuyorlar. Her sokaktaki seramik atölyeleri, resim galerileri, antikacılar ve rengarenk hediyelik eşya dükkanları insanı kendisine hayran bıraktırıyor.
Estergon
Macaristan'ın en büyük kilisesine ev sahipliği yapan Estergon (ya da Macarların deyimiyle Ezstergom) tarihi önemi nedeniyle, Visegrad'la birlikte, turların uğrak noktalarından birisi. Devasa kilisesi ve kalesiyle birleşen Tuna manzarası görülmeye değer.
Visegrad
Tuna Nehri kenarında küçük bir köy olan Visegrad kartal yuvası gibi tepede bulunan kalesi gerek Macar tarihi gerekse de eşsiz Tuna manzarası nedeniyle ziyaretçileri kendine çekiyor.

Mutlaka Görün
Gül Baba Türbesi
Kahramanlar Meydanı
St. Stephan Bazilikası
Westend City Alışveriş Merkezi
Hal Binası

Mutlaka Deneyin
Gulaş Çorbası
Fasulye Çorbası
Donut

gallery/hilton1
gallery/hilton2
gallery/hilton3
gallery/pre1
gallery/pre2
gallery/pre3
gallery/ibis1
gallery/ibis2
gallery/ibis3