Gezdirmek sanattır

Kars Turu

GAP TURLARI
GAP TURLARI
GAP TURLARI
GAP TURLARI

1. Gün  Kars - Fethiye Camii - Kars Kalesi - Namık Kemal Evi - Kanlı Tabya Harp Tarihi Müzesi - Aşık Geleneği - Peynir Müzesi

 

Turumuz, sizleri 04.30 Beylikdüzü Migros Önü, 05.00 Yenibosna Airport AVM, 05.30 Şişli Acente Merkez Ofis Önünden, 06.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Yanından, bineceğimiz servisimiz ile Sabiha Gökçen Havalimanına transfer oluyoruz. Havaalanında nüfus cüzdanı, ehliyet ile uçağımıza c/in işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Alana kendi imkânları ile gelecek olan  konuklarımızla 06.30‘da Pegasus Havayolları Kontuarı önünde buluşarak güvenlik kontrolünden geçiyor Pegasus Hy ile saat 08.40 Sabiha Gökçen - Kars uçuşu ile serhat şehrimiz Kars'a uçuyoruz. Bizi burada karşılayan aracımızla şehri keşfetmeye başlıyoruz. İlk durağımız, 19'uncu yüzyıl sonlarında Ruslar tarafından Baltık Mimari tarzında kilise olarak yaptırılmış olan, 1985 yılında ise camiiye çevrilmiş Fethiye Camii olacaktır. Sonrasında Kars Kalesi'nin eteklerinde inşa edilen Havariler Kilisesi'ne (Kümbet Camii) geçiyoruz. Ermeni-Gürcü mimari tarzını inceleyebileceğimiz bu yapının ardından Kars sokaklarında yürüyüş yapıyoruz. “Aşıklar” diyarında yapılan keşif sırasında, bal, kaşar peyniri, gravyer peyniri, piti, hangel, kete, kaz eti, sarı balık….tatları da bizi gurme olmamız yolunda teşvik edecek. Roma döneminden günümüze ulaşıp halen kullanılan Taş Köprü'yü, Tarihi Hamam'ı görüyor, günümüzde merkez kale ya da iç kale olarak adlandırılan Kars Kalesi’nden şehri panoramik olarak fotoğraflama imkanı buluyoruz. Rus mimarisinin bütün inceliklerinin yansımasını görebileceğimiz yapıların arasında gezerken Türkiye’de olduğumuzu unutuyoruz. Ünlü şairlerimiz ‘den Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı evi görüp Kars'ın önemli bir kültür mirası olan Aşık geleneğini tanıma fırsatı buluyoruz. 30’dan fazla peynir çeşidiyle "Dünyanın 18. Peynir Rotası" olarak tescillenen Kars'ta, atıl durumdaki Süvari Tabya'yı restore edilerek, Türkiye'de ilk ve tek olan 'Peynir Müzesi' olarak açılan müzemizi ziyaret ediyoruz. Sonrasında etnografik malzemeler ile savaşlarda kullanılan silahlar ve yakın tarihimizi belgeleyen taşınır kültür varlıklarımızın sergilendiği Kanlı Tabya Harp Tarihi Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Doğunun son dönemde yıldızı parlayan bu fantastik şehrinin büyüsüne tamamen kapılıyoruz. Müze gezimizin ardından otelimize hareket ediyoruz.

 

2. Gün  Çıldır Gölü - Ani Ören Yeri- Kafkas Gecesi

 

Turumuz, otelde alacağımız sabah kahvaltısının sonrasında, Arpaçay yol güzergahı ile Çıldır Gölü’ne ulaşmak üzere yola çıkıyoruz. Eşsiz bir manzaraya sahip bu gölde, kış aylarında genel olarak buzla kaplı göl üzerinde dileyenler atlı kızak ile gezme şansı yakalıyorlar (mevsim koşullarına göre buz kalınlığı müsait olması halinde). Öğle yemeğimizi göl kenarında aldıktan sonra Unesco Dünya Miras listesine eklenen Ani Ören Yerine gidiyoruz. Günümüz Ermenistan sınırını oluşturan Arpa Çay’ın yanı başında kurulu Ocaklı köyünde bulunan ören yerinde Tigran Honents Kilisesi, Ani Katedrali, Bakireler Manastırı, Menuçehr Camii, Havariler Kilisesi görülecek anıtsal yapılar olacaktır. Akşam saatlerinde otelimize dönüyoruz. İsteyen misafirlerimiz ile Kafkas Halk Oyunları gösterisine (Ekstra) gidiyoruz. (Gece turları ekstra olup katılıma ve kişi sayısına bağlı olarak gerçekleştirilir.)

 

3. Gün  Doğu Ekspresi İle Erzurum Yolculuğu - Yakutiye Medresesi - Taş Han

 

Turumuz, otelde alacağımız sabah kahvaltısının sonrasında, saat 08.00 de Doğu Ekspresi Pulman (Koltuklu) Vagonla, Erzurum’a doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık dört saatlik keyifli yolculuk sonrası Dadaşlar diyarı Erzurum’a varıyoruz. Yakutiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Ulu Camii, Üç Kümbetler, Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi… gezilerini yapıyoruz. Erzurum’un olmazsa olmazı Oltu Taşı için Taşhan’a (Rüstem Paşa Kervansarayı), Cağ Kebabı ve Kadayıf Dolması için de restoranımıza gidiyoruz. Serbest zaman sonrası havalimanına gidiyoruz. Pegasus Havayollarının 20.30 uçağı ile İstanbul’a dönüyoruz.

 

Fiyata Dahil Hizmetler

 

 • Belirtilen Otellerde Konaklama (Otellerde 2 Gece Oda Kahvaltı Konaklama)
 • Lüks Otobüsler İle Ulaşım
 • Rehberlik Hizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Ekonomi Sınıfı Uçuşlar
 • Transferler (Gidiş - Dönüş Havaalanı Servisleri)
 • Tren ile Ulaşım (Kars - Erzurum Arası Pulman (Koltuklu) Tren Bileti)

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 

 • Öğle Yemekleri
 • Akşam Yemekleri
 • İçecekler
 • Kişisel Harcamalar
 • Ekstra Turlar
 • Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri