Gezdirmek sanattır

Grand Rusya Turu 

NORDWİND HAVAYOLU İLE

GAP TURLARI

1. Gün: ISTANBUL - VARADERO 20 Ocak 2024, Cumartesi

Sosyalist ilkelere dayanan devrimlerin ve efsanevi liderlerin mücadelesinin Karayipler’de bulunan ada ülkesi Küba’nın başkenti Havana Uluslararası Jose Marti Havalimanına nihayet ayak basıyoruz. Bizleri karşılayan temsilcimizin eşliğinde pasaport ve bagaj işlemlerimiz ardından grubumuza özel aracımız ile sabırsızlıkla beklediğiniz Varadero’ya doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 19 km uzunluğundaki sahiliyle, inanılmaz güzel kumsalları, tropik iklimi,turkuaz rengi kristal berraklığında deniziyle Varadero’nun turistlerin neden gözde yeri olduğunu daha iyi anlayacağız. Kimi zaman esen tatlı Meltem eşliğinde güneşlenme fırsatını kaçırmıyoruz. Her şey dahil otelimizin şefleri öğle ve akşam yemeklerinde yetenekleriyle bizleri şaşırtacak, yüzümüzde tebessüm bırakacak.
2. Gün: CIENFUEGOS - TRINIDAD 21 Ocak 2024, Pazar
Kahvaltımızı almamızı müteakip öğlen suları Küba’nın en güzel şehirlerinden olan “ Güneyin İncisi” Cienfuegos şehrine yola çıkıyoruz. İlk Taino yerlilerinin yerleştiği, İspanyol fatihlerin bölgeye “ Jagua Şefliği” adını verdiği, 1819’da ise şehre gelen Fransız göçmenler tarafından kurulan Cienfuegos’u gezmeye başlıyoruz.Medar-ı iftihar addedilen Jose Marti anısına yapılan parkı çevreleyen 1890’da inşa edilen ulusal anıt niteliğinde Tomas Terry Tiyatrosunu panoramik olarak gezecek, alegorik motiflerle işlenmiş Colegio de San Lorenzo kamu binalarını gözlemleyeceğiz. Öğle yemeğimizi Palacio del Valle restoranında aldıktan sonra artık gitme vakti geliyor. Yolları uçsuz bucaksız bitmek bilmeyen yeşillerle bürünmüş filmleri aratmayan anlamlı bir yolculuk sonrası Trinidad’a heyecanla varıyoruz. Haiti’de şeker üretiminde çalışan kölelerin kaçarak buraya yerleşmesi mukabilinde 1800’lerde bunu meslek edinmeleri adeta altın çağını yaşamalarına vesile olmuş şehir halkının. Barındırdığı Kolonyal dönem mimarisi, atmosferi ve tarihiyle UNESCO, dünya mirasları listesine almakta gecikmemiş. Gündüz yavaş yavaş yerini geceye bırakırken otelimizde alacağımız akşam yemeğimizde o ana eşlik edeceğiz.
3. Gün: TRINIDAD 22 Ocak 24, Pazartesi
Zamanda yolculuk nasıl olabilir diye sorulsaydı sanırım bu Trinidad sokaklarını arşınlamaktan ibarettir denilebilirdi. Arnavut kaldırımların her bir köşesinde cıvıl cıvıl insanları, asla eksik olmayan Latin Amerika müzikleri, renk cümbüşü evleri, domino oynayan amcalara şahit olmak bambaşka bir haz. Trinidad’ın simgeleşmiş kulesi Manaca Iznaga bugünkü ilk rotamız. 19ncu yüzyılın başlarında inşa edilen kule, çevresinde yer alan şeker kamışı tarlalarında çalışan
köleleri gözetlemek ve kontrol etmek amacıyla kullanılmış. 136 basamağıyla bölgedeki en uzun kule unvanına sahip. Geriye tırmanmak kalıyor. Yerel halkın yaptığı, ürettiği el işi ahşap, dokuma hediyelik ve süs eşyalarından alış veriş
yapabilirsiniz. Gezi sonu öğle yemeğimizi almak üzere Bristo restorana seyir ediyoruz. Şimdi şehri kendi başınıza
keşfetmek için serbest zaman. Şeker tüccarlarının dünyanın her köşesinden getirdikleri mermerler, yer döşemeleriyle
yaptırdıkları saraycıkların sardığı Plaza Major meydanı görülmeye değer. Nasıl bulacağım diye endişelenmeyin müziğin
tınısı sizi kendine çekecek. Akşam yemeği antik motiflerle işli canlı müzik sunan Museo 1514 restoranda. Program dışı
dahi olsa şüphesiz Küba salsa gecelerinde rom eşliğinde dans etmek için ufak bir kaçamağımız olacak.
4. Gün: SANTA CLARA – HAVANA 23 Ocak 2024, Salı
Ve sabırsızlıkla beklediğiniz Comandante Che Guevara’yı efsane kılan devrim mücadelesinin son kalesi Santa Clara şehrini ziyaret etmek üzere ivedi yola koyuluyoruz.Batista’nın ordusuna gönderdiği cephane dolu Tren Blindado’nun patlatılarak ele geçirildiği müze parkı ilk durağımız olacak vagonların içerisinde kıyafet, matara gibi bazı orijinal parçalar ve dökümanları yerinde göreceğiz. Eski Hilton otelinde savaşın en ateşli geçtiği ve kurşun izlerinin hala görüldüğü Parque Vidal’i bir sonraki uğrayacağımız mevkii. 1967’de Bolivya’da bir gerilla grubunun başında yaralı olarak yakalanıp idam edilen ve öldürüşünden 30 yıl sonra 1997’de savaştığı 6 asker arkadaşıyla birlikte defnedildiği Che Guevara’nın mozolesinde hüzünlenmemek elde değil.. Che’nin ünlü veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtı ve bu anıtın üzerinde “ Hasta la Victoria Siempre” yani “ Zafere Kadar Daima” yazan 8 metrelik bronz heykeli önünde hatıra fotoğrafı çektirmeyi atlamayacağımız kesin.. Öğle yemeğimiz Los Caneyes restoranda. Bu güzel anılarla artık heyecanımıza heyecan katacak unutulmaz deneyimler bırakacak Havana’ya ilerliyoruz. Bize kendimizi mutlu hissettirecek karşılama sunan Santa Cristobal akşamki restoranımız.
5. Gün: HAVANA 24 Ocak 2024, Çarşamba
Kahvaltının ardından, 1958 yılının sonunda Küba devrimine kadar Amerika’dan ithal edilmiş daha sonra konulan ambargoya istinaden bir daha ülkeye sokulma şansı olmayan ve günümüzde hala aktif kullanılan rengarenk Klasik Amerikan arabaları ile nostaljik Havana gezisine başlıyoruz. Picasso ile özdeşleştirilen Jose Fuster’in yaşamı süresince dekore ettiği resimlerin, seramiklerin teşhir edildiği açık hava sergisine dönüştürülen mahallesini göreceğiz. Modern sanatçıların merkezi olan Hamel sokağını müteakip Havana’yı zirveden izleyebileceğimiz Küba’nın efsanevi kahramanı Che’nin evi güzergahında Devrim Meydanı, Havana Eski Kenti, Colomb Mezarlığı,Malecon Bulvarı, Miramar, Morro Kalesini göreceğiz. Ve tabi Küba halkının tarihi direnişlerinde ilham aldıkları Puerto caddesinde yer alan Atatürk’ün büstü önünde ona olan minnetimizi sergilemeyi ihmal etmeyeceğiz. Öğle yemeğimiz La Divina Pastora restoranda. Keyifli Prado caddesinden süzülerek Fulgencio Batista rejimi döneminde saray olarak kullanılmış bugünkü Devrim Müzesinde bağımsızlık savaşından kalma işkence aletlerini, Fidel Castro’nun Domuzlar Körfezi çıkarmasında sürdüğü tankı, gerillaların kullandığı radyo vericisini ve diğer figürleri gözlemleyerek tarihe tanıklık edeceğiz. Akşam yemeğimiz dünyaca ünlü şarkıcı Madonna’nın 58.yaş günü kutladığı La Guarida’da.
 6. Gün: HAVANA–PINAR DEL RIO–VINALES 25 Ocak 24, Perşembe
Otelimizde kahvaltımızı yaptık ve yeni güne hazırız. Harika turumuzun 6ncı gününde dünyada nam salmış Küba purolarının yetiştiği Vinales Vadisi tütün tarlalarını, yerel tütün çiftliklerini görmek üzere ülkenin kuzey batısına
yaklaşık 2,30 saat yolculuk yapıyoruz. Vadinin orta kısmında yer alan Finca San Vicente restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Yine aynı bölgede yer alan Pinar del Rio’ya hareket ederek Küba purolarının üretildiği çiftliklerden biri olan Finca Macond’da puro yapımına ve kültürüne etkileyici bir sunumla yakından şahitlik edeceğiz. Gün sona ermeye yakın doğa ana yavaş yavaş sessizliğe bürünürken Vinales Vadisinin eşsiz manzarasına hakim tepesinde içkilerimizi yudumlayarak ruhumuzu okşuyoruz.UNESCO’nun dünya miras listesinde neden yer verdiğini o an daha iyi anlıyoruz. Artık başkente dönme vakti. Havana ile bütünleşmiş ünlü restoranlarından Los Mercaderes akşam yemeği durağımız.
7. Gün: HAVANA 26 Ocak 2024,

Cuma Turumuzun son gününde son 20 yılını Küba’da geçiren ünlü yazar Ernest Hemingway’in “ Çanlar Kimin İçin Çalıyor”romanından kazandığı 19000 $ ile aldığı ve bugün Hemingway müzesi olarak kullanılan Paula kasabasında yer alan La Vigia çiftliğindeki evi La Finca’yı gezeceğiz. Kuş bakışı Havana silüeti eşliğinde Pulitzer ve Nobel Edebiyat ödüllü yazarın en meşhur eseri “ Yaşlı Adam ve Deniz” adlı kitabının sayfalarında kaybolacağız. Alkolizm, depresyon, akıl sağlığını yitirmesi,paranoyaları ve yaşamını hazin bir şekilde yitirmesini tüm çıplaklığıyla hissedeceğiz. La Barca restoranda öğle yemeğine geçmeden Hemingway’in dostlarıyla sık buluştuğu ve Mojito yudumladığı bar olan Floridita’da Daiquiri kokteylimizi onun şerefine kaldırıyoruz. San Jose el sanatları marketinde Küba’lı ressamların tablolarını, Küba motifleri içeren hediyelik eşyaları alış verişi yapmak için serbest zaman. Yorucu bir günün ardından dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz. Son akşam gala yemeğimizi Küba ile özdeşleşmiş Buena Vista Social Clubun gösterileri eşliğinde El Guarijito’da alıyor ve doyasıya Salsa yaparak unutulmaz hikayeler kaydediyoruz hayatımıza.
8. Gün: HAVANA – ISTANBUL 27 Ocak 2024, Cumartesi
Artık yurdumuza dönüyoruz. Otelimizden çıkış işlemlerini tamamlıyoruz ve Jose Marti Havalimanına doğru yola çıkıyoruz. THY dönüş uçağı yolcu alımı ve temizlik için 1s 35d süreliğine Karakaş,Venezuela Simon Bolivar Havalimanına uğramaktadır.

 

FİAYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Türk Havayolları gidiş dönüş ekonomi sınıf uçak biletleri 
 • Program dahilinde tüm ulaşım transferleri
 • Havana şehir gezisi 
 • Klasik arabalarla nostaljik yolculuk 
 • Pinar del Rio & Vinales gezisi 
 • Hemingway & Cojimar gezisi
 • Cienfuegos şehir gezisi
 • Trinidad şehir gezisi
 • Santa Clara şehir gezisi
 • Bueno Vista Social Club canlı müzik
 • Havana 4* Memories Miramar 4 gece Oda-kahvaltı konaklama
 • Trinidad 4* Memories Trinidad Del Mar 2 gece Her şey dahil konaklama
 • Varadero 4* Memories Varadero 1 gece Her şey dahil konaklama
 • Gezimiz süresince 7 adet öğle yemeği ve bir içecek
 • Gezimiz süresince 7 adet akşam yemeği ve bir içecek
 • Türkçe, İngilizce, İspanyolca rehberlik ve asistanlık hizmetleri
 • Her gün kişi başı 0,5 ml su

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Küba vizesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Otel ekstraları
 • Kişisel harcamalar

 

GAP TURLARI
GAP TURLARI
GAP TURLARI

Küba Puro Turu

20-27 OCAK 2024

8 Gece 7 Gün

Varadero (1) - Trinidad (2) - Havan (4)

İki Kişilik Odada Kişi başı 2498.-€

Tek Kişilik Konaklama       2698.-€