Gezdirmek sanattır

Kısa Balkan Başkentleri Turu

GAP TURLARI
GAP TURLARI
GAP TURLARI
GAP TURLARI

1. GÜN İSTANBUL- SARAYBOSNA

Sabiha Gökçen Havalimanında siz değerli misafirlerimiz ile buluşma. Pegasus Havayollarının PC 291 seferi ile saat 09:25’de Saraybosna’ya hareket. Yerel saat ile 10:20’de Saraybosna’ya varışımızın ardından bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile şehir turu için hareket ediyoruz. Şehrin simgeç yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez kütüphane, hikâyesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca,Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1.Dünya Savaşının çıkmasına neden olan

Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı’ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğunda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2.Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı’nda sona erecek.Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Savaş (Yaşam) Tüneli ve Vrelo Bosna Milli parkı turuna katılabilirler.

Savaş (Yaşam) Tüneli & Vrelo Bosna Milli Parkı Turu (Kişi Başı 40 Euro)

Savaş (yaşam) tüneli; Yakın zamanda gerçekleşen iç savaşta uzun bir süre kuşatma altında kalan Saraybosna’nın dış dünya ile iletişimini, şehrin her türlü ihtiyacının giderilmesini sağlayan ve kuşatmanın sona erdirilmesinde büyük rol oynayan tüneldir. Tünelin çıkış noktasında yer alan ve bugün müze olarak hizmet veren bu noktada; tünelin ziyarete açık olan kısmını deneyimleyebileceğimiz, burada bulunan ve o dönemde kullanılan eşyaların sergilendiği müzeyi görüp, izleyeceğimiz belgesel ile o dönem yaşananlara şahit olacağız. Daha sonrasında Igman Dağı’nın eteklerinde yer alan Vrelo Bosna Milli Parkına gidiyoruz. Bosna nehrinin kaynağını oluşturan

Vrelo Bosna, yeşilin her tonunu barındıran, içinde dereler, şelaleler, göletlerin yer aldığı doğa harikası bir milli parktır.Turumuzun bitiminde serbest zaman ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme.

2. GÜN SARAYBOSNA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan öğle Yemekli Mostar & Poçitel & Blagaj turuna katılabilirler.

Mostar & Poçitel & Blagaj Turu- Öğle Yemekli (Kişi Başı 65 Euro)

İlk molamızı Konjiç (Konyitz) kasabasında veriyoruz. Burada Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş ve restorasyonu Türkiye tarafından yaptırılan meşhur Konjiç (konyitz) köprüsünü görüyoruz.Neretva nehri boyunca devam eden yolculuğumuza bir kahve molası için ara veriyor ve nehrin güzel manzarasını seyrediyoruz. Yolculuğumuzun devamında Jablanıca (Yablanıtza) yolu üzerinde 2.Dünya savaşında Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görüntüsünün ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan Tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret ediyoruz. Poçitel başlangıç demektir. Kanuni zamanında Osmanlı’nın en batıdaki

kalesi Poçiteli imiş, ismini buradan alıyor. Taş yoldan köyün üstlerine doğru ilerliyoruz. Savaştan fazlasıyla nasibini alan bu köy 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış ve köyün tamamı restore edilmiş. Köyün tepesindeki kaleye tırmanıyoruz. Kaleden tüm köyü ve Neretva nehrini görmek mümkün. Köydeki tüm yapılar taştan yapılmış. Kale, yollar, cami, evler ve hatta çatılar …Bu güzel köyün ardından gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ediyoruz. Tekke ana yoldan biraz içerde çok yüksek ve muhteşem bir

kayanın altından çıkan suyun kenarına kurulmuş 15 yy. başlarında kurulan tekke tarihinde kadiri,Rufaî, Halvetî ve Nakşibendî tarikatlarına ev sahipliği yapmış. (İsteyen misafirlerimiz tekkeyi ziyaret edebilirler) Tekkeyi ziyaret ettikten sonra öğle yemeğimizi yiyoruz  ve Mostar’a doğru yola koyuluyoruz. Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Köşki Mehmet Bey Camisinden tarihi Mostar Köprüsü’nü seyrettikten sonra köprüyü ziyaret ediyoruz. İnce ve hoş bir mimarisi var Mostar köprüsünün. Etrafında inşa edilmiş çarsı Osmanlı’nın zevkini gözler önüne seriyor. Kanuni’nin son seferi olan Zigetvar seferine çıkarken Osmanlı ordusunu buradan geçirmesi için inşa edilmiş bu köprü. 1993 yılında savaş esnasında Hırvatlar tarafından yıkılan köprü bir Türk firması bir tarafından restore edilmiş. Küçük Mostar köprüsünü ziyaret ve çarşıda gezintinin ardından Saraybosna’da ki otelimizde hareket ediyoruz.Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Boşnak Gecesi turuna katılabilirler.

Boşnak Gecesi (Kişi Başı 50 Euro)

Saraybosna'nın yerel restoranın da Boşnak yemekleri ve yerel müzikler eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz ile unutulmaz bir gece yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize hareket. Geceleme otelimizde.

3. GÜN SARAYBOSNA-BELGRAD

Sabah uyandırma, kahvaltının ve odaların boşaltılmasının ardından Belgrad’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Belgrad’a varışımızla birlikte yapacağımız şehir turu esnasında şehir turumuz sırasında kentin günlük yaşamını, önemli binaları ve şehrin ortasında bilinçli bir şekilde bırakıldığı iddia edilen ve NATO tarafından bombalanmış içişleri bakanlığının binalarını görüyoruz. Turumuza şehirde yürüyerek devam ederken; Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı,Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydanıda görüyoruz. Şehrin kalbi olarak sayılan Knez Mihajlova Caddesi'nde yapacağımız yürüyüş ile şehir turumuzu tamamlıyoruz. Turumuzun ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.

4. GÜN BELGRAD-ÜSKÜP

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından Üsküp’e gitmek üzere yola çıkıyoruz. Üsküp’e varışımızla birlikte şehir turuna başlıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’de göreceğimiz yerler arasında, Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanını, Osmanlı Köprüsünü ve Davut Paşa Hamamını dışarıdan göreceğiz. Eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor.Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp’ de günümüzde 3 han kalmıştır. 15 yy’ın ikinci yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Han, Çifte Hamam. Turumuza Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16 yy inşa edilmiş saat kulesini, 14. Yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii ‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camii’ni ziyaret ediyoruz.Turumuzun sonunda vereceğimiz serbest zamanın ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme.Geceleme otelimizde.

Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Makedon Gecesi turuna katılabilirler.

Makedon Gecesi (Kişi Başı 50 Euro)

Makedon mutfağının lezzetlerini tadıp, Makedon müzikleri dinleyeceğimiz gecenin ardından otelimize transfer.

5. GÜN ÜSKÜP- İSTANBUL

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından transfer saatine kadar gününüz serbest. Belirlene saatte buluşma ve Üsküp havalimanına transfer. Check in işlemleri ardından Pegasus Havayollarının PC 354 seferi ile saat 19:25’de İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 21:45’de İstanbul’a varış turumuzun sonu.

 

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN SERVİSLERİMİZ

 • Pegasus Havayolları ile İstanbul (Sabiha Gökçen) -Saraybosna / Üsküp- İstanbul (Sabiha Gökçen) gidiş,
 • dönüş uçak bileti
 • Havalimanı vergileri,
 • Saraybosna 2 gece, Belgrad 1 gece, Üsküp 1 gece olmak üzere 4 gece oda kahvaltı konaklama
 • Alan/otel/alan transferleri,
 • Şehirlerarası transferler
 • Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
 • Panoramik Saraybosna, Belgrad, Üsküp şehir turu
 • Şehir Vergileri
 • Zorunlu Lokal Rehberlik Hizmeti

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN SERVİSLERİMİZ

 • Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları,
 • Programda belirtilen ekstra turlar
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Yurt dışı çıkış harcı bedeli (150 TL)
 • Müze ve ören yerleri girişleri,
 • Rehber ve şoför tipleri

 

19-23.Ocak.2024

TEK KİŞİ KONAKLAMA

DBL ODADA KİŞİ BAŞI

Saraybosna 4* Hollywood HTL vb.

Belgrad 4* Abba HTL vb

Üsküp 4* Karpos HTL vb.

649.-€

499.-€

02-06.Mart.2024

20-24.Mart.2024

TEK KİŞİ KONAKLAMA

DBL ODADA KİŞİ BAŞI

Saraybosna 4* Hollywood HTL vb.

Belgrad 4* Abba HTL vb.

Üsküp 4* Karpos HTL vb.

629.-€

479.-€