gallery/srp6
gallery/rom3
gallery/rom2
gallery/rom6
İtalya
gallery/roma1

Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış toprakları,Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan' [4]ı da çevrelemektedir. Tarihi boyunca kültürel miras açısından büyük zenginlikler üretmiş olan İtalya çok popüler bir turistik destinasyondur. Akdeniz'in en büyük iki adası olan Sicilya ve Sardunya adaları İtalya'da bulunmaktadır. Ülkenin en popüler turist noktalarından birisi de Toskana Bölgesi'dir. Ülkenin 20 özerk bölgesinden biri olan Toskana'nın başkenti İtalyan Rönesansı'nın da merkezi olarak kabul edilen Floransa'dır. Tarih boyunca sanatın merkezlerinden biri olan Floransa'da dünyaca ünlü pek çok sanatçı mimaride, sanatta ve edebiyatta çok önemli eserler vermiştir. Pisa Kulesi ile ünlü Pisa şehri de yine Toskana'da bulunur. Ayrıca Toskana doğal güzellikleri ve köyleriyle de önemli bir turizm merkezidir.

İtalya'nın başkenti Roma ise ülkenin ortasında bulunur. Yüzyıllar boyunca medeniyetin başkenti olarak kabul edilen Roma eşi benzeri bulunmayan tarihi zenginlikleri ile dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olarak görülür. Roma, İtalya yarımadasının ortasında yedi tepe üzerinde kurulmuştur. İtalya [2]'nın başkenti olan Roma tarihsel olarak büyük öneme sahiptir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunmaktadır ve Lazio bölgesinin başkentidir.

Şehirdeki tarihi yapılar gece ışıklandırmasıyla daha da etkileyici bir görünüme kavuşmaktadır. Testaccio bölgesi gece hayatını merak edenler için kendilerini şehrin en eğlenceli yerinde bulabilecekleri bölgedir. Roma'da gece hayatı denince akla gelen ilk bölge burasıdır. San lorenzo bölgesi ise daha çok turistlerin değil de yerli halkın takıldığı bölgedir. Akşam saatlerinde günün en hareketli alanları gündüz saatlerinde de olduğu gibi Campo dei Fiori Meydanı, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri’dir. Avrupa’nın en turistik başkentlerinden olan Roma’da gece hayatı için tercih edebileceğiniz çok sayıda mekan bulunmaktadır. Roma’da gece hayatının ucuz olduğunu söyleyemeyiz bu yüzden temkinli davranmakta fayda vardır.Roma’da gece hayatıyla ilgili bilinmesi gereken en önemli etkenlerden biri, pek çok kulübün kapılarını saat 22.00’dan sonra açmasıdır. Kısaca Roma’da gece hayatı geç başlamaktadır. Roma’nın popüler noktalarından Campo de Fiori meydanı, Navona Meydanı ve İspanyol Merdivenleri akşamları da oldukça canlı ve renklidir. En iyi gece kulüpleri Testaccio bölgesinde, eğlence yerleri çoğunlukla Trastevere bölgesinde toplanmıştır.Gençlerin geceleri toplandıkları meydan olan Piazza Tilussa’dır. Üniversitelilerin toplandıkları San Lorenzo’daki bar ve kulüpler hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Bu bölgede genel olarak yerli halk eğlenmektedir. İspanyol Merdivenleri tüm gençlerin toplandığı yerlerden biridir. En güzel kafelerin bulunduğu yer ise Navona Meydanı’dır. Campo di Fiori bölgesi de gece hayatının en yoğun olduğu bölgedir.Roma'daki önemli ve oldukça özel bir gece kulübü olan Distillerie Clandestine 1930'lu yılların temasına sahiptir. Club, restoran ve disko bölümleri bulunan mekanda, kokteyller dikkat çekmektedir. Özel tasarımlı bir mekan olan Goa Club da Roma’da dikkat çeken mekanlar arasındadır. Mekan sadece Roma'nın değil Avrupa'nın da en ünlü gece kulüplerinden bir tanesidir. Ritmik, etnik, house, tekno gibi sofistike zevklere hitap eden müzikler çalınan mekanda Avrupa'nın en iyi DJ'leri sık sık performans sergilemektedir.Roma'da şarap barları, kulüpler, canlı müzik mekanları ve kafeler ile gece eğlencesi için çok sayıda seçenek mevcuttur. Roma'nın en eski caz mekanlarından biri olan Alexanderplatz müzikseverler için görülmesi gereken mekanlardandır.

gallery/romahtl1
gallery/romahtl3
gallery/romahtl2
gallery/romahtl11
gallery/romahtl13
gallery/romahtl12
gallery/romahtl21
gallery/romahtl23
gallery/romahtl22