gallery/gap1
gallery/gap5
gallery/gap2
gallery/gap4
gallery/gap3
GAP Gezisi

1.GÜN  İstanbul – Adana – Antakya - Gaziantep
(Taşköprü-Ulu Cami-İskenderun-Antakya Mozaik Müzesi-Harbiye-Uzun Çarşı)
Havalimanı'nda siz değerli konuklarımızla kültür rehberinizin buluşmasının ardından Adana uçağı ile yaklaşık bir saat yirmi dakikalık yolculuğun ardından Adana'ya ulaşıyoruz. Alanda bizleri bekleyen aracımıza binerek kahvaltımızı almamızın ardından (ekstra) Adana'yı sizlerle tanımaya başlıyoruz. Seyhan ırmağı üzerinde bulunan Taş köprü,ulu cami ve saat kulesi gezileri sonrasında İskenderun, Belen geçidi üzerinden Doğunun Kraliçesi olarak adlandırılan Antakya'ya ulaşıyoruz. 3 ilahi dinin birleştiği bir kent mozaiği olan Antakya’yı sizlerle tanımaya başlıyoruz. Antakya’nın bambaşka bir yüzü Harbiye Şelalelerini geziyoruz. Bu doğa harikası noktada yöreye özgü ipek dokumaları hakkında bilgi alıp alışveriş imkânı bulduktan sonra eski Antakya merkezinde bulunan kilise, camii ve sinagog ibadethanelerinin iç içe olduğu tarihi mekânlarda rehberimiz eşliğinde gezmemiz ve uzun çarşıda serbest zamanlarımız sonrası Mozaik koleksiyonu bakımından oldukça zengin olan Antakya Mozaik Müzesini ziyaret esnasında taban ve duvar mozaiklerini inceleme fırsatı bulurken, Roma devri lahit mezarlar görsel zenginliği arttıracak.Ardından Gaziantep'te bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 
2.GÜN   Gaziantep - Adıyaman
(Atatürk Barajı-Fırat Nehri-Adıyaman-Tanrılar Dağı Nemrut-Güneşin Batışı)
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Araban, Besni ilçeleri üzerinden Türkiye’nin en büyük sulama projesi olan gövdesindeki bazalt maddenin 1919 metre yükseklikte eski bir volkanik dağ olan Karadağ'ın eteklerinden getirilen Atatürk Barajına ulaşıyoruz. Seyir terasına geçip 8 yıl gibi oldukça kısa bir zamanda bitirilen Türkiye’nin medarı iftiharı olan bu eşsiz yapıyı birde rehberimiz tarafından dinlerken baraj yapımı esnasında hayatını kaybeden işçiler için yapılan anıtı görüyoruz. Ardından Adıyaman’a varıyor ve burada minibüslerimize binerek Kâhta ilçesi üzerinden Nemrut dağı milli parkı sınırları içerisinde bulunan Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Arsemia ve Eski Kale gezilerini yapıyor ve 2150 m. yükseklikteki Nemrut Dağı'na çıkıyoruz. Tanrı kral Antiochos tarafından gelecek nesillere vasiyetimdir başlığı altında yazılan Nomos kitabesi eşliğinde Doğu ve Batı Terasları, Zeus Oramastes, Apollon Mithras, Herakles Artagnes, Kommagene ve koruyucu Aslan, Kartal heykellerini görerek bir yandan akşam güneşin batışını izliyor bir yandan da şirketimizin ikramı olan Süryani şaraplarını yudumluyoruz. Nemrut dağı gezileri sonrasında minibüslerimize binerek otelimize ulaşıyoruz.
3. GÜN  Adıyaman – Midyat – Mardin  
(Dicle-Hasankeyf-Midyat-Telkari Pazarı-Konuk evi)
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Atatürk baraj gölü üzerine konumlanan Nissibi köprüsünden geçerek Batman’a ulaşıyoruz.Yol üzerinde ham petrol kuyularını görerek yapımı devam eden Ilısu barajı ile sular altında kalacak olan erişilmez mağaralar anlamına gelen Hasankeyf’e varıyoruz. Restorasyon çalışmalarının devam ettiği, bu bakımdan bazı noktaların gezilemeyecek olması ihtimalini de göz önünde bulundurmayı unutmadan Yeni Saray, Mescit, Gözetleme Kulesi, Büyük Saray, Ulu Cami, Mağaralar gezimizi yaparak Kaleden inip El Rızk Caminin kalan tek parçası olan eşsiz minaresi ve Artuklu Fahrettin Karaaslan tarafından 1116 yılında yapılan orta çağın en büyük köprüsünü görerek küçük Mardin olarak adlandırılan Midyat ilçesine ulaşıyoruz. Bölgenin önemli el sanatlarından olan Telkari pazarında vereceğimiz serbest zaman sonrası Sıla dizisinden hatırlayacağımız Midyat Konuk evi gezilerini gerçekleştiriyoruz. Ardından Mardin'de bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
4. GÜN   Mardin
(Kasımiye-Ulu Camii-Deyrul Zaferan -Dara antik kenti-Beyaz su)
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında bir başyapıt tadındaki müze kent Mardin’i tanımaya başlıyoruz. Burada ilk durağımız Mor Behrem Kırklar Kilisesi. Kilise görevlisinden alacağımız bilgilerin ardından Mardin’in dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşle Mardin müzesi, Latifiye Camii ve bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camii görüyor ve fotoğraflıyoruz. Ardından birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış PTT binası geziyor, Şehidiye Camii ve Medresesi ziyaretimiz sonrası Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçip aracımıza binerek, Kasımiye medresesine ulaşıyoruz. Selçuklu döneminde üniversite denginde eğitim veren bu olağan üstü mimaride Güneydoğu kültüründeki eyvan felsefesini öğrenip gezilerimizi tamamladıktan sonra rotamızı 1932 yılına kadar Dünya’daki Süryani halkının merkezi konumunda bulunan Deyrulzafaran Manastırına çeviriyoruz. Manastır hakkında edineceğimiz bilgiler sonrasında Mezopotamya’nın Efes’i olarak adlandırılan Dara antik kentine gidiyoruz. İpek yolu üzerinde bulunan bu antik kentte dünyanın ilk su barajına ait olan kalıntıları,antik dönemde Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kulelerini, kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntıları incelerken yöre halkı ile gireceğimiz ikili ilişkiler ve bizlere Mezopotamya misafirperverliğinin inceliklerini sunma yarışları hoşgörü ve sevginin bölgede ne derece güçlü olduğunu bir kez daha kanıtlayacak. Kalbimizin bir kısmını burada bırakmamızın ardından serin sularıyla cennetten bir köşe olarak tasvir edilen bölgenin mesire alanı Beyaz Su gezisi sonrasında Mardin'de bulunan otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.Yemek sonrası dileyen misafirlerimizi yörenin meşhur Reyhani gecesi eğlencesine 
5.GÜN  Mardin – Şanlıurfa 
(Göbeklitepe - Şanlıurfa-Balıklıgöl-Harran-Sıra gecesi)
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından peygamberler şehri Şanlıurfa’ya varıyoruz.2015 mayıs ayında açılan Türkiyenin en büyük müzesi özelliğine sahip olan Şanlıurfa müzesi kompleksinde Göbeklitepe ve eski çağ yaşamlarına ait canlandırmalar ile Edessa mozaik alanlarını rehberimizin anlatımları ile tanıyoruz.Ardından Balıklıgöl alanına ulaşıyoruz.Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Makamı göreceğimiz ve ziyaret edeceğimiz yerler arasında.Gümrük handa vereceğimiz serbest zamanlarda yöresel alışverişlerimizi gerçekleştirdikten sonra ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçası Sin inanışının bulunduğu ve kesişen yollar anlamına da gelen Harran ilçemize ulaşıyoruz.Burada Harran Şehrinin ortasında 22 metre yükseklikte var olan Harran höyüğü, Emevi halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap olma özelliğini taşıyan Camii el Firdevs(Cennet camii), avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi (Harran Üniversitesi), İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik kubbeli evleri ziyaret ediyoruz. Harran’dan ayrılarak Şanlıurfa'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.Yemek sonrası Urfa kültürünün bir parçası olan sıra gecesi…
6.GÜN   Şanlıurfa – Gaziantep – İstanbul 
(Birecik-Halfeti tekne turu-Gaziantep-Zeugma Müze-Tahmis)
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Fırat nehri üzerinde kuzeyden güneye 4. baraj olan Birecik Barajı ile bir kısmı sular altında kalan Halfeti’de tekne turuna çıkıyoruz. Tekne turunda Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyünü gezdikten sonra tekrar Halfeti’ye varıyoruz. Buradan Birecik’te dünyada nesli tükenmekte olan sadece Fas ve Birecik’te bulunan Kelaynak kuşlarını görüyoruz. Ardından Nizip üzerinden güneydoğunun sosyo-ekonomik açıdan en gelişmiş ili Gaziantep’e ulaşıyoruz. Zeugma’dan çıkartılan mozaiklerin ve bölgeye ait eserlerin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesini geziyoruz. Tam olarak yapılış tarihi ve uygarlığı bilinmeyen Türkiye’de günümüze kadar ayakta kalan Gaziantep Kalesi, sonrasında Mevlevihane,Savaş müzesi, bölgenin en çarpıcı özelliklerinden olan Çarşılar ve Sedef Atölyeleri gezilerinin ardından, bölgenin en eski kahvesi olan Tahmis Kahvesinde vereceğimiz mola sonrası Gaziantep Havalimanı'na ulaşıyoruz. Pegasus Havayolları'nın 22:35 uçağı ile Sabiha Gökçen Havalimanı'na hareket ediyoruz. 
TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • 5 gece yarım pansiyon otel konaklaması (5 Akşam Yemeği 5 Sabah Kahvaltısı)
 • Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri 
 • Ören yeri girişleri ile Nemrut dağına minibüslerle çıkış ve Halfeti tekne turu
 • Mercedes marka araçlar ile ulaşım 
 • Otobüs içi ikram ve hizmetleri 
 • Tursab seyahat sigortası
 • Havalimanı Transferi
 • Otobüs için yeterli sayı olmadığında klimalı yatar koltuklu servisli Mercedes Sprinter yada Turkuaz marka araçlar ile turlar yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR

 • Öğle yemekleri 
 • Müze Kart Ücreti 50 TL. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerine 1 yıl boyunca ücretsiz giriş imkanı sağlar.
 • Yemeklerde alınacak içecekler 
 • Özel harcamalar
 • Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler 
 • Ek Hizmetler

Tur programımız içerisindeki ören yerleri girişleri ile Nemrut dağına minibüslerle çıkış ve Halfeti tekne turu ücretleri fiyatlara dahil edilecektir.

gallery/gap8
gallery/gap7