Gezdirmek sanattır

Fethiye - Kekova - Fethiye

GAP TURLARI
GAP TURLARI

1. Gün: FETHİYE

Fethiye Limanı'nda saat 15.30'dan itibaren teknelerinize yerleşebilirsiniz. İlk gün teknede servis akşam yemeği ile başlar. Akşam yemeği ve geceleme Fethiye Limanı'nda yapılır. Antik dönemde Telmessos olarak bilinen Fethiye, Anadolu medeniyetlerinden biri olan Likya'nın Karya ile batı sınırındaki en önemli şehridir. Şehrin isminin, Apollon'un oğlu Telmessos'tan geldiğine inanılır. Kent, 1424'te Osmanlı'ya katılmıştır. Zamanla Meğri'ye dönüşen adı, 1914'te uçağı düşen ilk Türk hava şehitlerinden Fethi Bey'in anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir. Kentin güneyindeki kayalıklara oyulmuş mezarlar ile şehrin çeşitli noktalarında yer alan lahit mezarlar antik çağdan günümüze ulaşabilmiş eserlerdir. Kaya mezarlarından en ünlüsü ve en görkemlisi hiç şüphesiz Kral Amyntas'ın mezarıdır. Son yıllarda müzenin yaptığı kazılarda ortaya çıkarılan tiyatro kalıntısı, şehir merkezinde yer almaktadır.


2. Gün: ÖLÜDENİZ– GEMİLER ADASI

Siz kahvaltınızı yaptıktan sonra tur programı ve tekne hakkında bilgiler verilir. Turumuz Ölüdeniz'e hareket ile başlar. Yüzme molası ve öğle yemeği için Ölüdeniz'e demirlenir. Bir sonraki durak Gemiler Adası'dır. Akşamüzeri Gemiler Adası'nda yürüyüş yapılabilir ve tepedeki Bizans İmparatorluğu dönemimden kalma Aya Nicola (Aziz Nikolas) Klisesi ziyaret edilebilir. Akşam yemeği ve geceleme ise Gemiler Boğazı'nda yapılacaktır.


3. Gün: YEŞİLKÖY– KAŞ

Sabah Yedi Burunlar'ı rahat geçebilmek için erken saatlerde hareket edilir. Kalkan yakınlarındaki Yeşilköy Koyu'nda kahvaltı ve yüzme molası verilip, daha sonra Kaş'a hareket edilir. Kaş Limanı'na demirleme yapılır. Eski bir Rum kasabası olan Kaş'ta gezinti yapma ve gece hayatını tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Likya'nın önemli kentlerinden olan Kaş, Roma Dönemi'nde önem kazanmış ve Bizans Dönemi'nde Piskoposluk merkezi olmuştur. Kaş, ilçeyi çevreleyen antik öneme ait kentler ve tarihsel değerler açısından zengin bir mekândır.


4. Gün: KEKOVA– TERSANE– ÜÇAĞIZ

Kahvaltıdan sonra Likya'nın batık şehri Kekova'ya hareket edilir. Roma döneminden kalma bir tersane ve Bizans dönemi klisesinin görülebileceği Tersane Koyu'nda öğle yemeği ve yüzme molası verilir. Akşam yemeği ve geceleme için Üçağız Koyu'nda demirlenir.


5. Gün: SİMENA– DEMRE– GÖKKAYA

Kahvaltıdan sonra Antik Likya'nın en güzel fotoğraflarından birini çekmek için Kaleköy'e (SİMENA) demirlenir. Öğle yemeği ve yüzme molası için Demre'ye gidilir. Çayağzı Koyu'ndan opsiyonlu olarak karadan düzenlenebilen, Bizans Dönemi'nde yaşayan çocukların, yoksulların ve gemicilerin koruyucusu sayılan Piskopos Noel Baba ve bir Likya kenti olan Myra Harabeleri gezisine katılabilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme için ise Gökkaya Koyu'na demirlenir.


6. Gün: LİMAN AĞZI– HİDAYET KOYU– FIRNAZ KOYU

Sabah erkenden yola çıkılır ve kahvaltı yolda servis edilir. Eğer hava şartları müsait ise Kabutaj Plajı'nda yüzme molası için demirlenir ve sonrasında Liman Ağzı Koyu'nda yine yüzme molası verilir. Öğle yemeği Hidayet Koyu'nda servis edilecektir. Akşam yemeği ve geceleme için ise Fırnaz Koyu'na demirlenir.


7. Gün: KELEBEKLER VADİSİ– TURUNÇ PINARI KOYU – SAMANLIK KOYU – FETHİYE

Sabah erken saatlerde Turunç Pınarı Koyu'na doğru hareket edilir. Eğer yolda hava şartları müsait ise, Kelebekler Vadisi'nde yüzme molası verilir. Öğle yemeği için Turunç Pınarı Koyu'na demirlenir. Daha sonra Samanlık Koyu'na demir atılır ve yüzme molası verilir. Akşam yemeği ve geceleme için ise Fethiye Limanı'na dönüş yapılır


8. Gün: FETHİYE

Kahvaltıdan sonra 10.30'a kadar tekneden ayrılabilirsiniz.