gallery/da1
gallery/da5
gallery/da2
gallery/da4
gallery/da3
Doğu Anadolu Gezisi

1.GÜN   İSTANBUL – ERZURUM – KARS 
(Çifte Minareli Medrese - Yakutiye Medresesi - Oltu Taşı Atölyesi - Aziziye Tabyaları - Çobandede Köprüsü -  Sarıkamış - Kars Kalesi - Kümbet Cami - Arpaçay - Ani Antik Harabeleri - Menuçehr Cami )
Hava alanında bizi karşılayan aracımız ile Doğu'nun en yüksek ili Erzurum'u gezmeye başlıyoruz. İlk durağımız Türkiye'nin en büyük medresesi olan ve ilginç öyküsüyle hafızalara kazınan Çifte Minareli Medrese olacak. Ardından Ulu Camii, Yakutiye Medresesi ( Türk ve İslam Eserleri Medresesi) gezilerimizi tamamlayıp, Erzurum'un meşhur Oltu Taşı ürünlerinin sergilendiği Taşhan'a gidiyoruz. Büyüleyici taşlar arasındaki gezintimizin ardından Erzurum savunmasının en büyük kahramanlarından Nene Hatun'un mezarının bulunduğu Aziziye Tabyaları'nı gezdikten sonra kentten ayrılıyoruz. Aras Nehri'nin üzerinde bulunan Çobandede Köprüsü'ndeki molanın ardından Sarıkamış'a ulaşıyor, düşmandan çok, soğukla savaşan ordumuzun 70.000 şehit verdiği Allahüekber Dağları'na bakan anıtı ziyaret ediyoruz. Sonrasında Rus işgali sırasında yapılan taş evlere sahip Kars'a ulaşıyor, Kars Kalesi ve Kümbet Camisi ( 12 Havireler Kilisesi ) ,Ünlü şairlerimiz den Namık Kemal'in bir dönem yaşadığı evi görüp Kars sokaklarını keşfediyoruz. Serbest zaman sonrası Ermenistan sınırını belirleyen Arpaçay'ın yanı başında kurulan ve yüzyıllar boyunca canlı bir ticarete sahip olan Ani Antik Kenti'ne geçiyoruz. Büyük Katedral, Resimli Kilise, Selçuklu Sarayı, Anadolu'da yapılan ilk cami olan Menuçehr Cami gibi önemli kalıntılar burada göreceğimiz tarihi eserlerden sadece bir kaçı. Yapılan anlatımların ardından, Türkiye'nin en doğusundaki tarihi kenti son bir defa daha fotoğrafladıktan sonra otelimize yerleşmek üzere yola çıkıyoruz. Akşam yemeğimiz otelimizde.
Güzergah: Erzurum - Kars - Ani - Kars 299 KM
2.GÜN  KARS – DOĞUBEYAZIT – VAN  
(Meteor Çukuru - Digor - Tuzluca - İshakpaşa Sarayı - Iğdır - Çaldıran - Doğubeyazıt Muradiye Şelalesi - Şeytan Köprüsü - Tendürek )
Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılıyor, Digor ve tuz beldesi Tuzluca yolundan Iğdır'a doğru ilerlediğimizde kutsal Ağrı Dağı'nın (5165 m) etki alanına giriyor, nereye gitsek onu görüyor ve Iğdır'a varıyoruz. Bölgenin sert iklimine karşın her zaman ılıman olan bu şehrimizde bir süre dolaşıyoruz. Iğdır'dan ayrılıp Doğu Beyazıt'a ulaştığımızda öğle yemeğinin (ekstra) ardından Meteor Çukurunu tanıyor, İran sınırına yönelip sınırı görüyoruz. Yine aynı gün içinde inşaatı 99 yıl süren muhteşem İshak Paşa Sarayı'nı geziyoruz. İsmi Saray olsa da esasında bir külliye olan bu muhteşem yapı, aynı zamanda Lale Devri'nin en önemli eserlerinden birisi olması özelliğini de taşıyor. Daha sonra Tendürek dağına (3542m.) paralel olarak Çaldıran üzerinden Van'a bağlı Muradiye ilçesine geliyor, burada ilçeyle aynı ismi taşıyan muhteşem Muradiye Şelalesi ile Şeytan Köprüsü'nü görüp, Van'daki otelimize yerleşerek akşam yemeğimizi beraberce alıyoruz.
Güzergah: Kars - Doğubeyazıt - Van 350 KM
3.GÜN  VAN
(Van Gölü - Tuşpa Kalesi - Van Kalesi - Akdamar Adası -  Halı Atölyesi - Van Kedi Evi - Van Müzesi)
Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, yönümüzü bir sahil kasabasını andıran Edremit'e çeviriyoruz. Edremit'ten bineceğimiz teknemiz ile Van Gölü'nün içerisinde bulunan Ahtamar Adası-na hareket ediyoruz. Ahtamar Adası'nda bulunan ve taş işçiliğiyle ünlü Akdamar Kilisesi ve çevresi bu noktadaki gezi güzergahlarımız olacaklar. Buradan Van Gölü'ne baktığınızda ''Aynı deniz gibi'' demekten kendinizi alamıyorsunuz. Zira içerisinde bulunduğunuz Van Gölü, 3713 km² lik ölçüsüyle Türkiye'nin en büyük gölü olma özelliğine sahiptir. Göl kenarında geçireceğimiz hoş vakitler sonrasında yeniden Edremit'e dönüyor ve buradan da Gevaş'a ilerliyoruz. Gevaş'ta Selçuk Mezarlarını ve Halime Hatun Türbesi'ni görüp Van şehir merkezi'ne geri dönüyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Van Gölü ve çevresini tüm manzarasıyla görebileceğimiz Van Kalesi'ne (Tuşpa Kalesi) çıkıyoruz. Burada Urartu Kral Mezarlarını, Said-i Nursi Evini ve diğer Urartu harabelerini görüp, Van Etnoğrafya ve Arkeoloji Müzesi'nde kale gezimizi taçlandırıyoruz. Ardından bir Halı Atölyesi'ne giderek Van Halısı hakkında bilgi alıyoruz. Dileyenler için vereceğimiz alışveriş molası sonrasında bölgenin en önemli ve en sevimli canlılarından olan Van Kedilerini görebileceğimiz Kedi Evi'ne gidiyoruz. Bu şirin dostlarımızla çekeceğimiz güzel fotoların ardından bölgeye has gümüş ve telkâri işlemelerin yer aldığı atölyemize ulaşıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zaman sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama.Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup, tur fiyatına dahildir.
Güzergah: Van - Edremit - Gevaş - Tatvan 143 KM
4.GÜN  VAN – BİTLİS – ELAZIĞ - MALATYA
(Ahlat - Nemrut Dağı - Krater Gölü - Küçük Göl - Selçuklu Mezarlığı - Tatvan Turu - Elazığ - Harput Kalesi - Kurşunlu Cami)
Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Beş Minaresiyle meşhur ilimiz Bitlis'e bağlı Ahlat ilçemize ulaşıyoruz. Ahlat'ta bir dünya harikası olan ve Türkiye'nin en büyük krater gölünün bulunduğu Nemrut Dağı'na hareket ediyoruz. Nemrut Dağı'nın zirvesine vardığımızda bir yandan Van Gölü'nün o uçsuz bucaksız muhteşem manzarası, diğer bir yanda ise Nemrut Dağı Krater Gölü'nün büyüleyici görüntüsü sizleri çok etkileyecek cinsten. Nemrut Dağı Krateri içerisinde bulunan Büyük Krater Gölü, Küçük Göl, Ilıkgöl ve Volkanik taşları ve Lav Kalıntılarını görüp büyülenmiş olarak Nemrut Dağından iniyoruz. Öğle yemeğimizi Tatvan'da yiyoruz (ekstra). Ardından Türk sanat ve kültürünün çok önemli bir merkezi olan Ahlat'a geri dönüp, Selçuklu Mezarlığı ve Mezar Taşları, Ulu Kümbet, Emir Bayındır Camii ve Kümbetini görüp Tatvan şehir merkezinde panoramik tur yapıp Elazığ'a ulaşıyoruz. Elazığ şehir merkezi üzerinden Elazığ ilinin tarihte bilinen en eski yerleşim yeri Harput'a ulaşıyoruz. Burada Harput Kalesi, Kurşunlu Camii, 12. Yüzyılda Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yapılmış olan Ulu Camii, Harput Kalesi eteklerinde günümüze kadar ulaşan en eski Süryani kilisesi olan Meryem Ana Kilisesini görüyoruz. Şehir merkezinde vereceğimiz serbest zaman ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Güzergah: Tatvan - Elazığ - Malatya 514 KM
5.GÜN MALATYA – SİVAS 
(Kemaliye - Apçağa Köyü - Kayabaşı Kahvesi - Karanlık Kanyon - Şırzı Köprüsü - Karpuzkaldıran Gözesi - Recep Yazıcıoğlu Köprüsü - Divriği - Ulu Cami )
Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Şair Ahmet Kutsi Tecer'in doğduğu ve ''Orda Bir Köy Var'' şiirine konu olan Apcağa Köyü'ne ulaşıyoruz. Kayabaşı Kır Kahvesinde Mehmet Bey'in sunduğu çay ve kahvelerimizi Kemaliye'yi 360 derecelik manzara seyir açısıyla yudumluyoruz. 2005 yılında köy ihtiyar heyetinin almış olduğu kararla ''sit alanı'' ilan edilen Apcağa Köyü gezimizin ardından, Karanlık Kanyon Tekne Turu için Şırzı Köprüsü'ne aracımızla geçiyoruz. Grand Kanyondan sonra bilinen dünyanın ikinci büyük kanyonu olan, 9 km uzunluğunda ve yer yer 800 metreyi bulan dağların arasından Fırat'ın kıvrılarak süzülüşüne ve yaban hayatını varlığını yakından şahit olacağız. Karpuz Kaldıran Doğal Gözesinden şifalı sularımızı ve bu sudan yapılan çayı keyfimizle içip kanyon gezimizi renklendireceğiz. Geri dönüşümüz de teknemizi durdurup 4 dakikalık sessizlikte Fırat'ın sessiz çığlığını duymaya çalışacağız. Bu sessizliği bir Eğin türküsüyle sonlandırıyor ve türkü bitiminde teknemizi çalıştırıp kıyıya yanaşıyoruz. Kıyıda tekrar aracımızla buluşarak doyumsuz manzarayı fotoğrafladıktan sonra adı Eğin'ken Mustafa Kemal Atatürk'e atfen Kemaliye olarak değiştirilen ilçe merkezine ulaşıyoruz. Öğleden sonra saklı cennet Kemaliye'yi gezmeye başlıyoruz. Kent merkezi, Lökhane Zincirli Kaya, Tarihi Taş Dibi Camii, Mani Yolu, Seyitali Parkı, Medrese, Değirmen ve Kiliseden Müzeye dönüştürülen Kent Tarihi Müzesi ile devam eden gezimizde Türkiye'nin ilk Doğa Tarih Müzesine de gidiyoruz. Kemaliyeli olan, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demirsoy'un katkıları ile kurulan müzeyi geziyoruz. Müzede başta Kemaliye olmak üzere Erzincan ve yurt genelinde yaşayan canlı türleri sergilenmektedir. 3 yıl önce başlayan ve 38 bilim adamının desteği ile oluşturulan proje kapsamında, Türkiye'nin dört bir yanından toplanan canlı türleri, 1 yıl gibi kısa bir sürede bir araya getirilmiştir. 800 adet bitki türü, yüzlerce su ürünü ve 2 bin civarında böcek türünün yanı sıra fil fosilinin de bulunduğu müzedeki gezimizin ardından serbest vakit veriyoruz. Serbest zamanımızda yöresel ürünlerden alışveriş yaparken Fırat nehri manzaralı çay bahçelerinde Bebik Kahvelerimizi yudumlayarak Fırat Nehri üzerinde yapılmış olan Recep Yazıcıoğlu Köprüsünü fotoğraflayıp, Kangal'a ulaşıyoruz. Kangal'daki dünyaca meşhur Köpek Çiftliğini ziyaret ediyoruz. Bazı cilt hastalıklarını tedavi eden doktor balıklarıyla ünlenen Kangal Balıklı Kaplıca ile Kangal gezimizi tamamlıyor ve Sivas'ın Divriği ilçesine ulaşıyoruz. Eğri minaresiyle görenleri hayrete düşüren ve halen bu minarenin kullanıldığı Ulu Camii gezimizi takiben Cumhuriyet Kenti Sivas'a varıyoruz. Otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama.
6.GÜN  SİVAS – İSTANBUL 
Sabah otelde alınacak kahvaltı ve check-out işlemleri sonrası uçak kalkış saatine kadar Sivas turumuz başlıyor. Önce kaleye çıkıp Sivas’ın panoramik fotoğrafını çekiyoruz. Şehir içinde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’ni gezerek Kurtuluş Savaşı’ndaki Kongre heyecanını yaşıyoruz.Dışarı çıkarak kent meydanında valilik binasını dışarıdan izleyip 1580 yılında 3.Murad’ın veziri Sivas Valisi Ali Bey oğlu Mahmud tarafından yaptırılan Kale Camisi’ni,1271 – 72 yılında Muzaffer Burcuverdi tarafından yaptırılan Buruciye Medresesi’ni, aynı tarihte İlhanlı veziri Sahip Şemseddin Mehmed Cüveyri tarafından yaptırılan Çifte Minareli Medrese’yi 1217 -18 de 1.İzzettin Keykavus tarafından yaptırılan Şifaiye Medresesi ve Darüşşifası’nı görkemli taç kapısından girerek geziyoruz. Hemen yakınındaki Kutbeddin Melik Şah döneminde Kızılaslan bin İbrahim tarafından 1196-97’de yaptırılan 50 kurma ayaklı Ulu Camii ve tarihi Subaşı Çarşısı’nı gezdikten sonra öğle yemeği için Sivas’a bağlı Pirkinik köyü civarında Paşabahçe( 20 km) fabrikası’na hareket ediyoruz. Yemekten sonra gezimize devam ediyoruz.3.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde 1271 tarihinde yaptırılan Gökmedrese’yi geziyoruz .Ardından Sivas Müze Evi adıyla anılan Abdi Ağa Konağı’nı ve Osman Ağa Konağı’nı gezdikten sonra Türkiye Cumhuriyetini Kuran Kadronun önde gelenlerden biri ve 2.Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün 1891- 97 yılları arasında yaşadığı İsmet İnönü Konağı’nı gezdikten sonra, akşam yemeği için Sivas’ın lüks restoranlardan Çimen veya Lezzet’ Restaurant’ta Sivas’ın meşhur(Sivas köftesi)  yiyerek programı sonlandırıyoruz.ve Sivas havaalanına transfer oluyoruz.

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Travego - Tourismo veya Man Fortuna Otobüsler ile ulaşım
  • Otellerde yarım pansiyon konaklama
  • Programda belirtilen tüm çevre gezileri
  • Otobüsü içerisindeki ikramlar
  • 1618 Nolu turizm kanununa göre zorunlu seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

  • Tüm öğle yemekleri
  • Tüm yemeklerde alınan içecekler
  • Tur süresince yapılan özel harcamalar
  • Ekstra belirtilen organizasyonlar
  • Müze Ören yeri giriş ücretleri
gallery/da7
gallery/da6
gallery/da8