Gezdirmek sanattır

Doğu Ekspresi ile Kars Yılbaşı Turu

KİŞİ BAŞI 18.000.-₺

GAP TURLARI
GAP TURLARI
GAP TURLARI
GAP TURLARI

1.GÜN   ANKARA

Misafirlerimiz ile saat 15:10’da Ankara Tren garında buluşuyoruz.Saat 15.55’de trenin hareket etmesi ile uzun ve nostaljik bir yolculuğa çıkıyoruz. Yataklı vagonlarımıza yerleşmemiz ile keyifli ve masalsı yolculuğumuz başlıyor. 
2.GÜN   ERZİNCAN -ERZURUM GEZİ VE KARS
Sabah 08:00 sularında Erzincan'a varıyoruz. Erzincan Tren İstasyonu’nda bizi bekleyen aracımız ile Erzincan'ı panoramik olarak görüyoruz. Panoramik gezimizi tamamladıktan sonra Erzincan’ın Meşhur Tulum Peynirinin tadına bakıyoruz.Bakırcılar çarşısında serbest zaman veriyoruz. Saat 10:40’da bizi bekleyen tren ile Erzurum’a hareket ediyoruz.Saat 14:30 – 15,30 civarı Erzurum tren garına varışımızın ardından Erzurum da gezimize başlıyoruz Sırasıyla; Erzurum şehir merkezi, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Ulu Cami, Yakutiye Medresesi, Erzurum Kongresi'nin yapıldığı Kongre Binası panoramik olarak göreceğimiz yerler arasında.Ardından Oltu Taşı üretim ve pazarlaması yapılan Taş Han'ı geziyor ve Oltu TAŞ’ından yapılan ürünlerle ilgili alışveriş imkânı buluyoruz. Akşam yemeğini Erzurum’un meşhur Cağ Kebabını tattıktan sonra Saat: 17,30 civarı bizi bekleyen tren ile Kars’a hareket ediyoruz. 
Akşam saat 22:00 – 23,00 civarı Kars’a varışımızın ardından tren garında bizleri bekleyen araçlarımızla otelimize hareket ediyoruz. 
Önemli: Hava şartlarından dolayı istasyonlara varış ve kalkış saatleri değişebilir fakat bekleme süreleri 
değişmemektedir Erzincan’da 2,5 saat, Erzurum’da 3 saat zaman verilecektir… 
KONAKLAMA: KARS 
3.GÜN   ANİ HAREBELERİ- KARS GEZİSİ-I ÇILDIR GÖLÜ-ARDAHAN 
Sabah saat: 07:30 da otelde kahvaltımızı aldıktan sonra, *Panoramik olarak Kars Kalesi’ni görüyoruz 
12 Havariler Kilisesi, Harakani Camii ve Türbesi ni ziyaret ediyoruz. Ünlü şairlerimiz den Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı ev, Rus Baltık mimarisinin en güzel örneklerinden Rus Mimarisini gördükten sonra .Ani Ören Yerine doğru yola çıkıyoruz. Aslanlı Kapıyı geçtikten sonra Misafirlerimize gerekli olan anlatımları yaptıktan sonra, ilk uğrak yerimiz Zerdüştlerin Ateşgedelerin tapınma yerinde anlatım yapılacaktır. Hristiyan mimarisinin süsleme örneklerine, sekizgen minareli İslam eserlerini hepsini bir arada bulacağız. 2.durağımız Selçukluların Anadolu’da inşa ettikleri ilk cami olan Ebu'l Menuçehr Cami’ni yi ziyaret ediyoruz Alparslan’ın kenti fethi sonrasında bir süre cami olarak kullandığı Büyük Katedral (Fethiye Cami) yi gördükten sonra İpek yolunun giriş kapısının bulunduğu yeri görüyoruz. Roma dönemi hamam ları gördükten sonra Tadilat halinde olan diğer kiliseleri panoramik olarak görüyoruz.ve Ani Ören yeri gezimizi tamamlıyoruz.Çıldır Gölü’ne gitmek için aracımız a biniyoruz.Yol üzerinde kısa bir mola verdikten sonra Çıldır Gölüne varıyoruz.Öğle yemeğimizi Çıldır Gölü’nde, donan gölden çıkarılan lezzetli sarı balığının mutlaka tadıyoruz, ardından dileyen misafirlerimiz göl etrafında yürüyerek manzarayı seyredebilirler. Dileyen misafirlerimiz atlı kızaklar ile göl üzerinde kızak yapma imkânı bulabileceklerdir. Ardahan’a hareket ediyoruz.*ARDAHAN KALESİ veya PARAKAN KALESİ: ARDAHAN kent merkezinde orta çağdan kalma bir kaledir. Kalenin iç ve dış cephelerinde taşa oyulmuş Gürcüce yazılar bulunmaktadır.Ardahan Kalesi sini görüp fotoğraflıyoruz.KURA NEHRİ: Kura, Türkiye'de Ardahan Göle dolaylarından başlar ve Gürcistan'dan geçerek Azerbaycan'ın SABİRABAD şehrinde Aras Nehri ile birleşir ve NEFTÇALA RAYONU'NDA HAZAR 
DENİZİ'NE dökülür.
DAMAL BEBEK EVİ: Ardahan'a bağlı Damal İlçesi'nde yöresel folklorik bebek çeşididir. Japonya'da düzenlenen "Yöresel Folklorik Bebekler Yarışması'"nda el emeği kategorisinde dünya birinciliğini kazanmıştır.Bu kıyafetler; üçetek, önlük, gömlek, şalvar, yelek, cepken, göğüslük, tor, fes, takye ve kolçak gibi parçalardan oluşur. Günümüzde de kullanılan bu kıyafetler giyenin yaşına, sosyal durumuna ve ekonomik gücüne göre değişiklik gösterir. 
*“ARDAHAN KONGRE BİNASI: Ardahan da düzenlenen 3-5 Ocak 1919 Ardahan Kongrelerine ev sahipliği yapmış olan tarihi bina. Bina taş işçiliği, tavan süslemeleriyle bezenmiştir. Baltık mimarisi özelliklerini taşımaktadır. Bina 1911 yılında Ardahan'ın Rus işgali döneminde yapılmıştır. Binada düzenlenen kongrede alınan kararlar Kurtuluş Savaşına giden yolda ERZURUM ve SİVAS KONGRELERİNDEN önce Türk Millî Mücadelesinin yol haritasını çizmiştir. Kongre, dönemin Ardahan Kaymakamı Rasim Bey'in konağında toplanmıştır. Rasim (Acar) Bey yörede köklü bir aile olan Hamşioğullarına mensuptur. Bu konak bir dönem hastane olarak da kullanılmıştır.Günümüzde Kongre ve Kent Müzesi olarak ziyaretçilere açılmıştır.Peynir alış-verişi yapıyoruz. Otelimize geçiyoruz. Kısa bir dinlendikten sonra Serhat Gecesine gidiyoruz. Yemekli Serhat Gecesi Ekstre) Gece eğlencesini tamamlandıktan sonra Otelimize geçeceğiz.
KONAKLAMA: ARDAHAN 
4.GÜN   ARDAHAN -KARS- SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİ-KATARİNA KÖŞKÜ ERZURUM HAVALİMANI 
Sabah saat: 08:00 te otelde kahvaltımızı aldıktan sonra Ardahan’dan Karsa’a hareket ediyoruz.Kars’ta Kanlı Tabya ziyaret edildikten sonra Sarıkamış gidiyoruz. SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİ: “Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekâtı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915'de sona erdi. Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti.” Sarıkamış Şehitliği ziyaret edildikten sonra Katarina Köşkünü görmeye gidiyoruz. KATARİNA KÖŞKÜ: 1896 yılında yapılan ve Sarıkamış ta Çam ağaçlarının arasında bulunan bir köşktür.Yekpare ağaçtan çivi kullanılmadan oluşturulmuş şu an hala özelliğini koruyan köşk, yukarı Sarıkamış bölgesinde bulunmaktadır. Av köşkü ve ana köşk olarak 2 ayrı yapıdan oluşur.Havaalanına transfer aracımız ile gidiyoruz. Uçak saatimize göre program Rehberimiz tarafından ayarlanabilecektir.
 
FİATA DAHİL HİZMETLER 

 • A Grubu Seyahat Acente Güvencesi 
 • 1 Gece Ankara- Kars yataklı vagon da Konaklama 
 • 1,5 Gün Turistik Doğu Ekspresi ile gezi 
 • 2 Gün Programda belirtilen Kars-ani-Çıldır-Ardahan gezileri
 • 2 gece 4 ve yıldızlı otelde konaklama 
 • 2 Sabah Kahvaltısı
 • Milli park girişleri 
 • Rehberlik hizmeti 
 • Seyahat sigortası 
 • Kars Gar’ından Otel’e transfer 
 • Kars merkezden Havaalanına Transfer 
 • Tren yolculuğunda (Erzincan ve Erzurum’da özel araçla gezi ücrete dahil)

DAHİL OLMAYAN HİZMETLER 

 • Trendeki ve ara şehirlerde (Erzincan- Erzurum) da yapılan tüm harcamalar 
 • Öğle Yemekleri ve Yemekli Serhat Gecesi
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri 
 • Erzurum – Ankara Uçak biletleri veya istediğiniz yere uçuşu alabilirsiniz.