Gezdirmek sanattır

PEMBE CAMİLER


Dünyanın dört bir yanında, her biri kendine özgü tasarıma sahip camiler bulunuyor. Bazı camiler var ki ihtişamıyla göz kamaştırıyor. Bunların içinde öyle değişik camiler var ki görenleri mest ediyor. Mesela sizce PEMBE CAMİLER VAR desem! “Haydi canım oradan olur mu hiç” dediğinizi duyar gibiyim. Ama pembe camiler var; işte bazıları

NASR EL-MÜLK namı diğer PEMBE CAMİ - İRAN
Bugüne kadar bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan İran'ın Şiraz kentinde bulunan geleneksel bir cami, Nasr el-Mülk. Mirza Hasan Ali Nasır el-Mülk’ün emriyle 1876’da inşa edilmeye başlamış, 1888 yılında tamamlanmış ve kullanılan renkli camlar sayesinde dünyanın en renkli camilerinden biri sıfatını almasını sağlamış. Sabah güneşinin vurmasıyla caminin güney cephesinde yer alan renkli camlar sayesinde cami tam bir renk cümbüşüne bürünmektedir. Ayrıca inşasında pembe renkli çinilerin fazla kullanılmış olması nedeniyle farklı bir canlılık kazanmıştır. Bu renkli ışıklar sadece sabahları görülebiliyor ve öğle vakti olduğunda hepsi yok oluyor. Nesiller sonra bile hala her güneş doğduğunda içerisi canlanmaya devam edecek.
Renk cümbüşü ve ince sanatıyla hayranlık uyandıran caminin tasarımında eski Türk Uygarlıkları ile Osmanlı ve Fars sanatının a etkisi bulunuyor. Cami günümüzde Nasr el-Mülk Yardımlaşma Vakfı tarafından koruma altında ve ibadete açıktır.

 

 PUTRA CAMİ - MALEZYA
 Malezya’nın Putrajaya şehrinde bulunan ve şehrin yapay gölüne bakan Putra Camiisi.   İşlemeleriyle kendine hayran bırakan büyük ve küçük pembe kubbelere sahip olan cami gül   rengi granit ile inşa edilmiştir.  Öyle ki, bu özelliğinden dolayı Putra Camii, ülkede pembe cami   olarak ta nam salmıştır. Putra Camii’nin duvarlarında kullanılan cam malzemelerin yanı sıra,   gül işlemeleri ve mermer oymalar büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Camiinin kubbesi için   kullanılan malzeme ise pembe granittir. Bunun yanı sıra, Putra Camii'nin avlusu birbirinden   güzel süslemeli havuzlar ve sütunlardan oluşturulmuştur. Caminin zemin kat duvarları   Kazablanka, Fas’taki King Hassan Camiinin duvarlarına benzemektedir.

 

PEMBE CAMİ - FİLİPİNLER
Filipinler’in Maguindanao eyaletindeki Datu Suudi Ampatuan kasabasında bulunan Pembe Cami.
Filipinler'de yaşayan Müslümanlar, ülkenin Malezya ve Endonezya gibi çoğunluğu Müslüman olan ülkelere komşu olsa da, azınlıktalar... Bu ülkelerde yaşayan Müslümanların kendilerine has çeşitli örf ve adetleri var. Bu örf ve adetler özünde İslam öğretileri ile uyuştuğu gibi kendi toplumuna has özellikleri de barındırıyor. Cami mimarisinde sık görülmeyen pembe renk, aynı zamanda estetik görüntüsü ile de göz dolduruyor. Dünyada en popüler camiler arasında yer alan ibadethanenin  rengine uygun olarak, camiye gelen cemaat de pembe giyiniyor. Caminin mülkiyeti, inşaatını finanse eden Datu Suudi Ampatuan Belediye Başkanı Şemseddin Dimaukon ve ailesine ait. 2014 yılında tamamlanarak hizmete açılan caminin, pembe renkte olmasının da bir anlamı var;   pembenin sevgi, barış ve karşılıklı anlayışı sembolize ettiğine inanılıyor ayrıca Belediye Başkanının eşinin en sevdiği rengin pembe olmasına bağlıyorlar. Cami ile ilgili başka bir özel ayrıntı ise birlik, beraberlik ve kardeşliği vurgulamak için cami inşaatında Hristiyan işçilerin de çalışmış olması...