Gezdirmek sanattır

Grand Rusya Turu 

NORDWİND HAVAYOLU İLE

GAP TURLARI

20.06.2023 İstanbul – Beyrut 
Pegasus Havayolları ile Beyrut uçuşumuz yapacağız. Varışımızda bizleri bekleyen aracımızla otelimize transfer olacağız.
21.06.2023 Beyrut 
Sabah kahvaltımızdan sonra profesyonel Türk rehberimiz eşliğinde şehir turumuza başlıyoruz. Aracımızla yapacağımız kısa bir gezintiden sonra birbirinden şık kafeler, restoranlar ve ünlü markalar ile Paris sokaklarını hatırlatan Solidere'e (Downtown) gidiyoruz. Bu bölgede inşa, onarım, düzenleme ve güzelleştirme çalışmalarını üstlenen firma olan Solidere bu bölgeye güncel ismini verirken aynı zamanda çalışmalar esnasında Roma dönemine ait çeşitli eserlerbulmuş ve günümüzde modern şehir yapısı içerisinde bunları ziyarete açmıştır.Aracımızdan inip yürüyerek gezeceğimiz bu bölgede, saat kulesi ile meşhur Nejmeh Meydanı, meydanda yer alan tarihi Ortodoks kilisesi, tarihi Roma Hamamı kalıntıları, Osmanlı döneminde kışla olarak inşa edilen ve günümüzdeki Başbakanlık ve Parlamento binaları, Birleşmiş Milletler Binası, Lübnan’ın yeniden yapılanmasında önemli rol oynayan eski başbakan Refik Hariri’nin mezarı ve Mohamed El-Amin camisi göreceğimiz yerlerinbaşında yer alıyor. Turumuzun bitiminde otelimize transfer ve serbest zaman.Gecelememiz Beyrut’taki otelimizde.
22.06.2023 Beyrut 
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Jeita & Harissa & Byblos Turu’nu yapacağız.Beyrut’a yaklaşık 30 dakika mesafede (20km) Lübnan dağlarının eteklerinde,Köpek Nehrinin ve vadisinin kenarında yer alan Jeita Grotto Mağaralarına doğru hareket ediyoruz. Karstik oluşumlar ile şekillenmiş Jeita’da, yukarı ve aşağı olmak üzere 2 adet mağara bulunmaktadır. Ziyaretimize araç park alanından yukarı mağaraya teleferik çıkışı ile başlıyoruz. Yukarı mağara 1958 yılında keşfedilmiş olup 2200m uzunluğa sahiptir ve bunun 750m lik bölümü yürüyüş yolu ile ziyaretçilere açıktır. Aşağı mağara ise tarih öncesi dönemlerde insanları barındırmış olmasına karşın yeniden keşfedilmesi 1836 yılına dayanır. Aşağı mağara içindeki gezi elektrik motorlu tekneler ile yapılmaktadır. Mağaralardan geri aşağıya yürüyerek veya mini tren ile inerek aracımıza ulaşıp Harissa’ya hareket edeceğiz. Yaklaşık 15-20 dakikalık yolculuk ile aracımız Beyrut’un komşusu sayfiye şehri Jounie’ye varacak. Havanın müsaitliğine göre 2 farklı teleferik ile yaklaşık 650m yüksekte yer alan Harissa’ya çıkacağız. Tepede 1908 yılında küçük bir kilise üzerine monte edilen 15 ton ağırlığındaki Meryem Ana heykeli bizleri karşılayacak. Heykelin arkasında yer alan büyük katedral ise dışarıdan sedir ağacı, içeriden Fenike gemisi görüntüsü veren ve yarışma sonucu seçilen mimarisi ile etkileyicidir. Tepeden inişimiz aracımızla tekrar Jounie’ye olacak. Buradan yaklaşık 20 dakikalık (18 km) bir yolculuk ile deniz kıyısında yer alan antik Finike liman şehri Byblos’a varacağız. Şehrin tarihçesi kesin olarakbilinmemekle birlikte 7000 yıl öncesine kadar uzanmakta olduğu bilim adamlarınca tahmin edilmektedir. Büyük bir ticaret limanı olan Byblos zamanında antik Mısır ile gelişmiş olan ticari ve kültürel ilişkileri sebebi ile bölgede papirüs ticaretine hâkim bir kent idi. Bu sebeple de şehre Yunanca da kutsal kitap anlamına gelen Byblos adını da yine Yunanlılar vermiştir. Bugünkü modern Latin,Arap ve Yunan alfabesinin temeli olan ilk lineer alfabeyi de bulanlar Finikeliler olmuştur ve alfabe ile ilgili en eski eser Byblos da bulunmuştur.Tur bitimi Beyrut’a dönüş ve akşam yemeğine kadar dinlenme.Akşam Liza Beirut Restoran’da Lübnan mezelerini tadacağımız bir yemek yiyeceğiz. Bu eğlenceli akşam yemeğinin ardından otelimize dönüyoruz.Gecelememiz Beyrut’taki otelimizde.
23.06.2023 Bekaa Vadisi-Zahle-Ksara Şarap Mahsenleri
Sabah kahvaltımız otelimizde, daha sonra Beyrut'a 90 km uzaklıkta olan Bekaa Vadisine doğru hareket edeceğiz. 1984 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan, Orta Doğu’nun en büyük ve en iyi korunmuş Roma kalıntılarına sahip Baalbek’e devam ediyoruz. İlk ismi "Heliopolis", Güneş Şehri anlamına gelen şehirde Baal tanrısı için yapılan Baalbek Roma tapınakları ziyaretine başlıyoruz.3 farklı tapınağı ziyaret ederek rotamızı Lübnan'ın 5.büyük şehri Zahle de bulunan şarap mahzenlerine çeviriyoruz.Bekaa Vadisi’nde yer alan Zahle, Lübnan’ın en büyük üçüncü şehridir. Beyrut’un yaklaşık 55km. doğusunda bulunan, pastoral manzaralara sahip kent, yerliler arasında Bekaa’nın Gelini anlamına gelen Arousat al-Beqaa olarak bilinir.Lübnan’daki şarap ve arak üretiminin merkezi olmasıyla ünlüdür. Şehrin merkezi
boyunca ilerleyen Berdawni Nehri’ne sahiptir.Zahle de Ksara semtinde, dünyaca meşhur Ksara Şarap Mahsenleri ve tadım turu yapıyoruz.Akabinde Beyrut'a dönüş, konaklama otelimizde.
Not: Tadım turu 3 farklı fiyat seçeneği olarak sunulur ve ekstradır!!!
24.06.2023 Saida - Chouf - Beyteddin sarayi 
Oteldeki kahvaltı sonrası, Lübnan'ın 3.büyük şehri olan, yine Fenikelilerin liman kentlerinden biri konumundaki Sidon (Sayda) gezisi için otelden ayrılıyoruz.Memluk çarşıları, bu çarşıları dolaşırken kendinizi bir film setinin tamda ortasında hissedebilirsiniz... labirent şeklinde daracık taş binaların uzayıp gittiği bu keyifli çarşılar mutlaka görülmeye değer.Saida gezimiz sonunda, aracımızla Durzi toplumunun ağırlıklı olarak yaşadığı,denizden yaklaşık 900mt yüksekte bulunan Chouf Dağlarına çıkacağız. Deir Al Qamar, (Ay Manastırı- Emirler Şehri) Beyrut başkent olmadan önceki başkentiziyaret edeceğiz. Deir Al Qamar, 1984’den beri, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almakta.Akabinde, son destinasyonumuz olan, Beyteddin Saraylarına doğru hareket ediyoruz. Beyteddin Sarayları, Osmanlıya yakışan, dönemin Durzi kökenli Emiri,Emir Basher tarafından 1800 yılları başında tamamlanmış olup, Lübnan idaresi uzunca bir süre bu saraydan kontrol edilmiştir.1975-1991 iç savaşında çok ağır hasar almış olsa da, Durzi lideri Walid Janbolad tarafından tekrar revize olmuştur.Bu turumuz tamamlandıktan sonra, Beyrut'a dönüyor otelde kısa bir dinlenme sonrasında otelden ayrılarak akşam yemeğimiz için yerel restorana gidiyoruz.Lübnan Gecesi | Yerel sanatçılar, dansöz ve benzersiz Lübnan mezelerini yerinde tatma şansı bulacağımız keyifli bir gece geçireceğiz.Beyrut’taki bu son akşam yemeğimiz gece yarısı gibi bitecektir sonra havaalanına transfer olacağız.
Sıcak soğuk 13 - 15 çeşit meze, ana yemek, meyve veya tatlı, sınırsız alkolsüz içecekler ***Alkollü içecekler ekstra.

 

FİYATA DAHİL HİZMETLER
Belirtilen ve benzeri otellerde 3 gece konaklama
3 sabah kahvaltısı
2 akşam yemeği
Alan transferleri
Programda belirtilen tüm turlar
Müze ve ören yeri giriş ücretleri
Son model araçlar ile tüm transferler
Tur boyunca araç içi içecek su ikramı
Acentemiz refakati ve güvencesi
Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
Covid 19 kapsamlı zorunlu yurtdışı seyahat sigortası

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Öğle yemekleri
Kişisel harcamalar
Bahşişler (Kaptan ve Rehber)
Yemeklerde alınan her türlü içecek
Yurtdışı çıkış harcı
Pegasus Havayolları uçak bile

GAP TURLARI
GAP TURLARI
GAP TURLARI

Beyrut

ORTA DOĞU'NUN PARİSİ

20.06.2023 Haraket

İki Kişilik Odada Kişi başı 1080.-$

Tek Kişilik Konaklama  1260.-$